Grafenmaterial – säker hantering och genomförbarhetsstudie för toxikologisk utvärdering
Viktiga resultat som projektet gav
I delen som handlar om att utveckla relevanta toxikologiska tester för det grafenhaltiga material som arbetare verkligen exponeras för har vi löst svåra delar och utvecklat en metod som på ett tidigt stadium ger underlag för säkrare riskbedömning och hantering. Uppdaterande av en rapport rörande säker hantering av grafen i arbetsmiljön kommer under våren, förseningen beror dels på att lite nytt är presenterat och dels på att vi fokuserat på del 1.
Långsiktiga effekter som förväntas
Genom vidareutveckling av metodiken för mer relevanta toxikologiska tester är målet att kunna snabba upp och effektivisera processen från när man har ett relevant nytt material på laboratoriet tills att det finns på marknaden. Framförallt är tanken att kunna använda metodiken för material som lämnat laboratoriet och hanteras i pilotskala.
Upplägg och genomförande
Samarbetet mellan de två parterna är helt nytt, men har fungerat mycket bra och varit fruktsamt och vi har lärt mycket av varandras olika världar. Projektet har tagit mer tid än beräknat, men vi har också åstadkommit mer än förväntat då det finns en preliminär metod som kommer att publiceras vetenskapligt. Uppdateringen av tidigare projekt om säker hantering av grafen i arbetsmiljön har dock fått lida genom att det inte är fullt genomfört men det kommer att publiceras under våren.
